COVID-19 yani Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Ülkeler vatandaşlarını bu salgından korumak ve salgının yayılmasını önlemek için bir çok önlemler almakta. Aşağıda, bu zamana kadar resmi makamlar tarafından açıklanmış, Polonya’da bulunan tüm Türk vatandaşları ilgilendiren duyuruları okuyabilirsiniz.

Duyurular en günceli yukarıda olacak şekilde kronolojik tarihe göre sıralanmıştır. Resmi makamlardan açıklamalar geldikçe bu yazıyı güncelleyeceğiz.

Tarih: 29 Temmuz 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Polonya İ̇le Türki̇ye Arasındaki̇ Uçak Seferleri̇ni̇n Yeni̇den Başlaması Hakkında Duyuru:

Polonya Bakanlar Kurulu’nun 28 Temmuz 2020 tarihli kararı uyarınca, Polonya’nın ülkemize uyguladığı hava seyahat kısıtlamaları 29 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla kaldırılmıştır. Bu çerçevede, Türk Hava Yolları’nın ülkemizle Polonya arasındaki ilk uçuşunu 31 Temmuz 2020 tarihinde başlatmasının ve Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri haftada üç sefer yapılmasının öngörüldüğü öğrenilmiştir.

Öte yandan Coral Travel Poland’ın da uçuş yasaklarının kalkması ile haftada 4 gün (toplamda 21 uçak seferi) ülkemize uçuşları olacağı, bu uçuşların 8 Ağustos ve 12 Ağustos’tan itibaren haftanın iki günü Varşova / Katowice / Wroclaw / Poznan / Gdansk şehirlerinden Antalya’ya; ayrıca yine 9 Ağustos ve 13 Ağustos’tan itibaren haftanın iki günü Varşova / Katowice / Wroclaw / Poznan / Gdansk şehirlerinden Bodrum’a uçuşların olacağı, talep olması durumunda yolculuk bilet satışı yapılabileceği öğrenilmiştir.

Konuya ilişkin olarak Polonya tarafından yayımlanan NOTAM’da özetle, İsveç, Portekiz ve Lüksemburg (son NOTAM’la eklenmiştir) dışındaki EFTA, EEA ve AB ülkeleri ile İsviçre, Birleşik Krallık, Japonya, Kanada, Güney Kore, Gürcistan, Arnavutluk, Ukrayna, Türkiye, Cezayir, Fas, Tayland, Yeni Zelanda, Belarus, Ruanda, Tunus, Uruguay ve Avustralya hariç tüm ülkelere yönelik hava seyahati kısıtlamalarının 11 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatıldığı bildirilmektedir.

Ülkemiz ve müteakip sıralanan ülkelere uçuş yasağı mevcut NOTAM’la kaldırılmıştır. Öte yandan, Lüksemburg’un yasaklı AB ülkeleri arasına eklendiği ve daha önce seyahat yasağının kaldırıldığı Karadağ’a yeniden yasak konulduğu görülmektedir.

Polonya Bakanlar Kurulunun bu kararı 11 Ağustos tarihine kadar geçerli olup, aynı tarihte düzenlenmesi planlanan müteakip Bakanlar Kurulu toplantısında söz konusu karar ve kapsamının gözden geçirilmesi beklenmektedir.

Bununla birlikte, Polonya’nın ülkemize yönelik seyahat kısıtlamaları ve karantina uygulamaları devam etmektedir. Ülkemizden Polonya’ya gerçekleştirilecek seyahatlerde, bu hususlara dikkat edilmesi önemle rica olunur.

Bu çerçevede, Polonya vatandaşları, Polonya vatandaşlarının eşleri veya çocukları veya devamlı bakımı altında bulunanlar, Pole Kart hamilleri, diplomatik temsilcilik mensupları ve aileleri, Polonya’da geçici/sürekli ikamet izni bulunan yabancılar, Polonya’da çalışma izni bulunanlar, mevsimlik işçi olarak giriş sertifikası bulunanlar, mal taşımacılığı yapanlar şirket sorumluları ve şoförleri, Polonya’da öğrenimlerini sürdüren öğrenciler, Polonya’da araştırma ve kalkınma projelerinde görev alan bilim insanları, AB, EFTA, EEA üye ülkeleri ile İsviçre Konfederasyonu vatandaşları, eşleri ve çocuklarının ülkemizden Polonya’ya seyahatlerine izin verilmektedir.

Bu kategorilerden bizi özellikle ilgilendiren, Polonya vatandaşları, Polonya vatandaşlarının eşleri veya çocukları veya devamlı bakımı altında bulunanlar, diplomatik temsilcilik mensupları ve aileleri, mal taşımacılığı yapanlar şirket sorumluları ve şoförleri, Polonya’da öğrenimlerini sürdüren öğrencilere ve Polonya’da araştırma ve kalkınma projelerinde görev alan bilim insanlarına 14 günlük zorunlu ev karantinası uygulanmayacağı anlaşılmaktadır.

Meslek gruplarına göre sınırlandırma getirilen veya onay verilen durumlara ilişkin ayrıntılı liste de aşağıda sunulan notta yer almaktadır.
Öte yandan sınırda ateş kontrolü yapılacak, yolculardan COVID-19 testi ise talep edilmeyecektir.

Polonya Hükümeti’nin karantina/evde izolasyon konusunda da farklı uygulamalara başvurduğu görülmekte, ilgili kategoriler içinde yer almayan kişilerin Polonya’da kalma süresine bağlı olarak, karantinanın kaldırılması ve kısaltılması konusunda ilgili Sağlık görevlisine başvurabileceği anlaşılmaktadır.

Konuya ilişkin Polonya Sınır Güvenliği Kurumunun internet bağlantısı ile aşağıda sunulmaktadır.
https://www.strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/8557,Koronawirus-przekraczanie-granicy.html

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

Tarih: 19 Haziran 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

ALMANYA ÜZERİNDEN UÇAKLA TÜRKİYE’YE DÖNMEK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZA DUYURU

Polonya’da pandemi süresinde oturma izinleri veya vize süreleri biten vatandaşlarımızın Almanya üzerinden ülkemize uçakla gitmelerinin mümkün olup olamayacağı Alman makamlarından sorulmuştur. Bu hususta alınan yanıtta, Federal Almanya İçişleri Bakanlığı’nın 17 Haziran 2020 tarihinde kabul ettiği ve bugün (19 Haziran 2020) yürürlüğe giren genelgesi uyarınca, Polonya’da oturma izinleri / vizelerinin geçerliliği sona eren vatandaşlarımızın Almanya’daki Havalimanlarından 30 Eylül 2020 tarihine kadar belirli şartlar altında çıkış yapabileceği bildirilmiştir.

Bu kapsamda; Polonya’da yasal çerçevede bulunan vatandaşlarımız Almanya’da azami 3 gün kalmaları ve Almanya’dan ayrılma niyetlerini ilgili belgelerle (uçak bileti vs.) ispat etmeleri şartıyla Almanya’ya geçebilecek ve ülkemize seyahat edebileceklerdir.

Ülkemize Almanya üzerinden uçakla dönmek isteyen vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

Tarih: 18 Haziran 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Polonya’dan ülke dışına, dışarıdan da Polonya’ya ulaşım koşulları hakkında duyuru -2

Polonya, 13 Haziran 2020 tarihinden itibaren AB ülkeleriyle sınırlarının açılacağını ve bu çerçevede ülkeye girişte karantinanın da kaldırıldığını açıklamıştır.

Böylece Polonya bakımından sınırlar Almanya, Çekya, Slovakya ve Litvanya ile açılmış bulunmaktadır.

Polonya, bazı ülkelerle uluslararası uçuşları da başlatmıştır. Bu ülkeler arasında bu aşamada Türkiye bulunmamaktadır.

Türkiye ile Polonya arasında uçuşların ne zaman başlatılabileceği henüz açıklığa kavuşmamıştır. Bu konuda ülkelerimiz arasında çeşitli düzeylerde temas ve girişimler sürdürülmektedir.

Uçak şirketleri bilet satsa da Devlet düzeyinde onay olmadan uçuşların gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Polonya tarafı başka ülkelerle birlikte Türkiye ile uçuşların başlatılmasına onay vermediği sürece yolcu taşımacılığına yönelik uçuş yapılamaz.

Ülkemize yönelik olarak Polonya’dan bir tahliye uçuşu düzenlenip düzenlenmeyeceği de henüz açıklığa kavuşmamıştır. Polonya’dan ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımızın, öğrencilerin beklentileri, tahliye talep edenlerin sayısı ilgili makamlarımıza aktarılmış olup, bu konuda makamlarımızca alınabilecek kararlar beklenmektedir.

Öte yandan ülkemize olabilecek uçuşlar için geçerli vizesi, oturumu bulunan Türk vatandaşlarının Almanya’ya geçişin mümkün olabileceği anlaşılmaktadır. Polonya ile Almanya arasında otobüs seferlerinin başlatıldığı öğrenilmiştir.

Pandemi süresinde vize / oturum süresi bitmiş olup Almanya üzerinden gitmek isteyenlerin, isim, soyadı, doğum tarihi, TCK, pasaport ve vize fotokopileri, uçak bileti örneği ve gidilecek havaaalanı bilgilerini önceden Büyükelçiliğimize iletmeleri halinde Alman sınır polisinden kendileri adına çıkış onayı alınması için girişimde bulunulabilecektir.

Viyana’dan gidebilecekler için Polonya’da resmî ikameti bulunan kişiler, Slovakya üzerinden durmadan transit geçiş yapabileceklerdir. Bu süre, yakıt ikmali dahil, sekiz saati geçmemelidir. Bu transit geçiş ters yönde, ülkemizden AB yönüne olduğu takdirde yolculardan, ülkeye kabulleri için son 96 saatte alınmış negatif COVID testi (RT-PCR) talep edilecektir. Bu testin İngilizce, Almanca veya Slovak-Çek dillerinde düzenlenmiş veya çevirisinin yapılmış olması gerekecektir.

Polonya bakımından vatandaşlarımızın vize / oturum süreleri bitmiş olsa da, pandeminin bitişini (ilanını) izleyen bir aylık süre içinde ülkeyi terketmeleri durumunda sorun olmayacaktır. Ancak bu diğer ülkelerden çıkış halinde geçerli değildir.

Pandeminin Polonya bakımından ne zaman sonuçlanacağı ve Polonya makamlarınca ne şekilde açıklanacağı belli değildir. Bu çerçevede pandemi koşullarının devam ettiği varsayılmaktadır.

Tahliye uçuşları için isimlerini Büyükelçiliğimize kaydettirip, başka yollardan ülkemize dönen vatandaşlarımızın aynı eposta adresimize mail atarak isimlerini listeden çıkarttırmaları beklenmektedir.

Tarih: 15 Haziran 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

POLONYA’DAN ÜLKE DIŞINA VE DIŞARIDAN POLONYA’YA ULAŞIM KOŞULLARI HAKKINDA DUYURU

1.Polonya Başbakanı Morawiecki 10 Haziran 2020 günü yaptığı açıklamada Polonya’nın 13 Haziran 2020 tarihinden itibaren AB ülkeleriyle sınırlarının açılacağını ve bu çerçevede ülkeye girişte karantinanın da kaldırıldığını açıklamıştır.

Bu çerçevede Polonya bakımından Almanya, Çekya, Slovakya ve Litvanya ile kara sınırları açılmış bulunmaktadır.

Polonya’da oturum izni veya geçerli bir Schengen vizesi bulunan vatandaşlarımız da AB ülkelerine seyahat edebilecekler ve geri dönebileceklerdir.

Ancak gidilmek istenilen ülkelerdeki koşullar değişebilmektedir. Halen Slovakya ve Slovenya Polonya’ya sınır kontrolleri uygulamaktadır. Bu nedenle her bir ülke için koşullar seyahatten önce kontrol edilmelidir. İlgili ülkelerdeki Büyükelçiliklerimiz ve Başkonsolosluklarımız son durumu yansıtan duyurular yayınlamaktadırlar. Tereddüt halinde temsilciliklerimize doğrudan yazılı veya sözlü başvurulması uygun olacaktır.

AB üyesi olmayan komşu ülkelerle sınırlar ise (Ukrayna, Belarus) serbest dolaşıma açılmamıştır. Bu ülkelere gidecek vatandaşlarımız geçerli vize ve oturma iznine sahip oldukları takdirde Polonya’ya dönebilecek ancak karantinaya tabi tutulacaklardır.

2.Polonya Başbakanı Morawiecki yaptığı açıklamada ayrıca, uluslararası uçuşların 16 Haziran 2020 tarihi itibarıyla yeniden başlatılacağını, havayolu şirketlerinin uçuş ağlarını hazırlanmaları için bir ila üç haftaya ihtiyaçları olabileceğini duyurmuştur. Bununla birlikte, hangi ülkelerle uçuşların başlatılacağı hususunda detaya girmemiştir. Dolayısıyla şu anda hangi ülkelerle seferlerin ne zaman başlatılacağı bilinmemektedir. Ülkemizle seferlerin başlatılması için sürdürülen temaslar da sonuçlanmamıştır.

Esasen LOT şirketi 30 Hazirana dek uluslararası uçuşlarını ertelediğini duyurmuştur.

COVID-19 Salgını Hakkında Polonya'daki Türkleri İlgilendiren Açıklamalar! (Güncel) 1

3.Ülkemize yönelik olarak Polonya’dan tahliye uçuşları düzenlenip düzenlenmeyeceği açıklığa kavuşmamıştır. Bu konuda makamlarımızca alınacak karar beklenmektedir.

4. Polonya’da geçerli oturum izni veya vizesi bulunan vatandaşlarımız Polonya’ya kısıtlama uygulamayan AB ülkelerine giderek bu ülkelerden Türkiye’ye seyahat edebileceklerdir. Ancak dönüşlerinde karantina uygulamasına tabi tutulmaları mümkündür.

5.Polonya bakımından vatandaşlarımızın vize / oturum süreleri bitmiş olsa da, pandeminin bitişini (ilanını) izleyen bir aylık süre içinde ülkeyi terk etmeleri durumunda sorun olmayacaktır. Ancak geçersiz vizeyle diğer ülkelerden çıkış yapılmak istenmesi halinde sorun yaşanması mümkündür.

Pandeminin ne zaman sonuçlanacağı ve Polonya makamlarınca ne şekilde sona erdiğinin açıklanacağı belli değildir. Bu çerçevede pandemi koşulları devam etmektedir.

Geçerli oturma izni veya vizesi bulunmayan vatandaşlarımızın seyahatlerinden önce ilgili ülke temsilciliklerine başvurmaları tavsiye edilmektedir.

6.Tahliye uçuşları için isimlerini Büyükelçiliğimize kaydettirip, başka yollardan ülkemize dönen vatandaşlarımızın aynı eposta adresimize mail atarak isimlerini listeden çıkarttırmaları beklenmektedir

Tarih: 3 Haziran 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

POLONYA’DAN TRANSİT GEÇMEK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE

Son dönemde bazı vatandaşlarımız Polonya’ya giriş yapmak ve transit geçmek istediklerini, ancak kabul edilmediklerini ve sınırdan geri çevrildiklerini bildirmektedirler. Bu nedenle aşağıdaki hususun hatırlatılmasında yarar görülmüştür:

Polonya Hükümeti COVID-19 salgınıyla mücadele bağlamında sınırlarını ülkemiz vatandaşları dahil yabancılara kapatmıştır. Aynı şekilde ülkemiz de sınırlarını yabancılara kapalı tutmaktadır. Bu yasak aşağıda belirtilen bazı istisnalarla birlikte 12 Haziran 2020 tarihine kadar geçerli bulunmaktadır. Polonya Hükümeti halen sınırlarını açıp açmama konusunu değerlendirmekte olup, kapatma kararının uzatılması mümkündür.

Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması amacıyla, vatandaşlarımızın seyahat planlamalarında bu hususu gözönüne almaları, Polonya ve diğer bölge ülkeleri tarafından sınırların açıldığı resmi şekilde duyurulmadan önce seyahat planlaması yapmamaları önemle rica olunur.

Polonya sınırlarından geçişine izin verilecek kişiler:

-Bir Polonya vatandaşıyla evli veya Polonya vatandaşının çocuğu veya himayesinde olanlar,

-Pole kart hamilleri,

-Diplomatlar,

-Polonya’da geçici / daimi ikametgah izni veya çalışma izni olanlar,

-Kargo taşımacılığı yapan yabancılar.

Tarih: 28 Mayıs 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Değerli vatandaşlarımızın dikkatine,

Polonya Hükümeti, COVID-19 salgınıyla mücadele ışığında 27 Mayıs 2020 tarihinde yeni normalleşme adımları duyurmuştur.
Bu çerçevede son alınan kararlar aşağıda sunulmaktadır:

“Açık alanlarda sosyal mesafe veya maske

30 Mayıs 2020 tarihinden itibaren

Açık alanlarda diğer kişilerle arada iki metrelik mesafe olması şartıyla burun ve ağız kapatılması zorunluluğu kaldırılmıştır. Dolayısıyla gerekli sosyal mesafenin korunması şartıyla açık alanlarda maskesiz yürünebilecek, bisiklet kullanılabilecek, sokakta, parkta, plajda veya otoparkta dolaşılabilecektir.

Kapalı alanlarda burun ve ağzın kapatılması zorunluluğu devam edecektir.

Dikkat! Diğer kişilerle iki metrelik mesafe korunamadığı takdirde, (örneğin açık havadaki kalabalık bir yerde) ağız ve burun kapatılmalıdır.

Bakıma ihtiyacı olan 13 yaşından küçük çocuklar ile ebeveynleri, birlikte yaşayan kişiler, özürlüler ve ağız ve burunlarını kapatan kişiler iki metrelik mesafe koruması zorunluluğundan muaftır.

Aşağıdaki mekanlarda ağız ve burun kapatılması zorunludur:
· Otobüs ve tramvay,
· Market,
· Sinema ve tiyatro,
· Masaj ve dövme salonu,
· Kilise, ibadet yerleri, resmi daireler (başvuru için gidildiği takdirde).

Sağlık Başmüfettişliği (Główny Inspektorat Sanitarny) burun ve ağzın kapalı olması gerektiği diğer yerleri belirtecektir.

İstisnalar:

Ağız ve burnun kapatılmasını gerektirmeyen mekanlar aşağıda sunulmuştur:

· İş yerleri (İşveren gerekli mesafe ve sağlık önlemlerini sağladığı takdirde)
· Restoran ve barlar (masaya oturulduğu takdirde)

Markette, pazarda, postanede ve restoranda kişi sayısı sınırlaması kaldırılacaktır.

30 Mayıs 2020 tarihinden itibaren:

Ticaret ve yemek sektörlerindeki sınırlamalar kaldırılacaktır. Halihazırda marketlerde, restoranlarda, pazarlarda, hizmet sunulan yerlerde, postanelerde kişi sayısı sınırlaması oranın büyüklüğüne veya kasa sayısına göre belirtilmekteydi. 30 Mayıs 2020 tarihinden itibaren bu sınırlama kaldırılacaktır.

Stadyumlardaki kişi sayısı sınırlaması konusu ise halihazırda spor federasyonlarıyla istişare edilmektedir.

Dikkat! Yemek yerlerinde masaların arasında belirli mesafenin konulması mecburiyeti devam edecektir.

Müşteriler ise, masaya oturuncaya kadar maske takmak zorundadırlar. El ve masa dezenfektesi gibi sağlık önlemleri de devam edecektir.

Dikkat! Markette, pazarda, hizmet sunulan yerde, postanede burun ve ağzın kapatılması gerektiğini unutmayınız.

Dini törenler ve cenazeler

Normalleşme kiliseler ve ibadet yerleri için de geçerli olacaktır. 30 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla bahsekonu mekanlarda da kişi sayısı limiti kaldırılacaktır. Cenaze törenlerinde de halihazırda geçerli olan 50 kişilik sınırlama kaldırılacaktır.

Dikkat! Kiliselerde ve ibadet yerlerinde burun ve ağzın kapatılması zorunludur.

150 kişi limitli toplantı ve düğünler

30 Mayıs 2020 tarihinden itibaren:

150 kişiyle açık havada toplantı ve konserler yapılabilecektir. Katılımcılar ağız ve burunlarını kapatmak veya iki metrelik sosyal mesafeyi korumak zorundadırlar.

Dikkat! Sağlık Başmüfettişliği, epidemiyolojik durumu nedeniyle toplantının veya konserin gerçekleştirilmemesi gerekiyorsa bunu bildirecektir. Nihai karar ise, ilgili yerel makamın uhdesinde olacaktır.

Düğün ve diğer aile törenleri

6 Haziran 2020 tarihi itibarıyla 150 kişinin katılabileceği düğün ve diğer aile törenleri hijyen kuralları çerçevesinde düzenlenebilecektir.

Dikkat! Düğüne katılanlar maske takma zorunluluğundan muaftır.

Oteller tamamen açılmıştır.

30 Mayıs 2020 tarihinden itibaren:
Otel restoran ve barları açılacak olup misafirlere servis yapılabilecektir.

6 Haziran 2020 tarihinden itibaren:
Otellerdeki yüzme havuzları ve spor salonları açık olacaktır.
Bununla birlikte, otel sahipleri belirli sağlık önlemlerini almak zorundadırlar.

Kültür faaliyetleri, spor ve masaj salonları, fuarlar

6 Haziran 2020 tarihi itibarıyla belirli sağlık şartlarına uyularak:

· Sinema, tiyatro, opera, bale,
· Yüzme havuzları, spor salonları, çocuk oyun alanları ve eğlence parkları
(Dikkat! Açık havadaki spor alanları, çocuk parkları ve diğer orman altyapıları 30 Mayıs 2020 tarihinde açılacaktır),
· Sauna, solaryum, masaj ve dövme salonları açılabilecektir.

Fuar, sergi ve kongre düzenlenmesi de mümkün olacaktır.
İlgili sektörlere yönelik önlemler girişimcilerle Hükümet arasındaki istişareler tamamlanınca bildirilecektir.

Dikkat! Ekonominin yeniden açılması bizleri sorumluluktan muaf kılmamaktadır! Güvenilir mesafeyi korumayı unutmayın – kendinize ve başkalarına dikkat ediniz!”

Tarih: 19 Mayıs 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Türkiye’ye yönelik uçuşlara ilişkin duyuru

Koronavirüs (COVID-19) salgınının Polonya’yı Mart ayı başlarında etkilemesinin ardından, Polonya Hükümeti aldığı kararla ülkemiz dâhil birçok ülkeyle uluslararası uçuş bağlantılarını iptal etmiş ve sınırlarını kapatmıştır. Ülkemiz de benzer şekilde Polonya dâhil uluslararası yolcu uçuşlarını durdurmuş, yabancılar için ülkeye giriş yasakları getirmiştir. Yasaklar devam etmekte olup bu sürelerin daha da uzatılabileceği ihtimali gözardı edilmemelidir. Dolayısıyla ülkemiz ile Polonya arasında halen herhangi bir tarifeli ve charter seferi mevcut değildir.

Polonya Havayolları (LOT) bakımından şu an için 15 Haziran 2020; Türk Havayolları (THY) açısından ise 1 Haziran 2020 tarihine dek uçuşlar durdurulmuştur.

Bununla birlikte LOT’un 1-14 Haziran 2020 tarihlerindeki THY uçuşlarına biletleme yaptığı da görülmektedir.

Polonya ile Türkiye arasında uçuşların başlaması neticede karşılıklı hükümet kararı ile olacaktır. Bu karar alınmadıkça havayolu şirketleri bilet satsa bile uçuş olmayacaktır.

Tarifeli uçuşlara ait biletlerin satın alınması arzu ediliyorsa, ülkemiz ve Polonya yetkili makamlarının önümüzdeki dönemdeki kapsamlı açıklamalarının beklenmesi yerinde olacaktır.

Tarih: 14 Mayıs 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Sevgili vatandaşlarımızın dikkatine,

Polonya Hükümeti COVID-19 salgını bağlamında üçüncü normalleşme paketini dün açıklamıştır. Bu çerçevede alınan kararlar aşağıda sunulmaktadır:

Ekonomi sektörü

18 Mayıs 2020 itibarıyla:

– Güzellik salonu ve kuaför/berber hizmetlerinden faydalanılabilecek,
– Restoranda, kafe, bar ve alışveriş merkezindeki yemek alanlarında yemek yenebilecektir. Müşteriler hem içerde hem dışardaki bahçede yemek yiyebileceklerdir.

Yemek hizmetleri sektörünün tam açılışı, hem hizmet sunanların hem de müşterilerin sağlık güvenliğini temin edecek sıkı önlemlerin dikkate alınması şartıyla gerçekleştirilebilecektir. İlgili ilkeler farklı sektörlerin temsilcileri ile görüşülerek belirlenmiştir.

Güzellik salonları için alınacak önlemler:

– Hem müşteriler hem hizmet sunanlar taraflarından maske, gözlük veya vizör takılacaktır (kuaför/berber ve güzellik salonunda – eğer ilgili hizmet buna imkan sağlıyorsa),
– Mümkün mertebe, tek kullanımlık kağıt havlu kullanılması gerekmektedir.
– Müşteriler telefonla veya online randevu almalıdır (Müşteri, sırasını bekleme odasında bekleyemez).

Yemek sektörü için alınan önlemler:

– Kişi limiti (kişi başına en azından 4m2 alan olacaktır),
– Her müşteriden sonra masa dezenfekte edilecektir,
– Masalar arasında en az 2 metrelik mesafe olacaktır (masa üstünden en azından 1 metrelik yükseklikte aralık kalması şartıyla, masalar arasındaki mesafe 1 metre olabilir),
– Ayrı masalara oturan misafirlerin arasındaki mesafe en azından 1,5 metre olacaktır,
– Aşçı ve servis yapan kişiler maske ve eldiven takacaktır (masaya oturmuş olan misafirler maskelerini çıkartabileceklerdir)

Eğitim sektörü

18 Mayıs 2020 itibarıyla:

– Lise üstü okullarda pratik dersler,
– Fiziksel veya mental özürlüleri iyileştirme amaçlı derslerin yanı sıra gelişim desteği faaliyetleri gerçekleştirilebilecektir.

18 Mayıs 2020 tarihinde, gençlik yurdu, spor merkezi veya semt/kasaba okul sonrası kulübü gibi konaklamalı dahil bakım-eğitim birimleri açılacaktır.

25 Mayıs 2020 itibarıyla:

– İlkokulların 1 ila 3. sınıf öğrencileri için bakım sağlanabilecek (Bakım, dersler ile birleştirilebilecektir. Derslere devam edilmesi mecburiyeti sürdürülecektir. Duruma göre, okul müdürü derslerin okuldan veya uzaktan gerçekleştirileceğine karar verecektir. Yakın zamanda Milli Eğitim Bakanı, okul için sağlık önlemleri ile ilgili ayrıntıları sunacaktır),

– Lise sonu ve ilkokul sonu sınavlara girecek öğrenciler özellikle sınav konusu olacak derslerin öğretmenleri ile okulda ilgili istişareler gerçekleştirebileceklerdir. Anılan istişareler bireysel bazda veya küçük gruplar halinde gerçekleştirilebilecektir.

8 yaşından küçük çocuk sahibi ebeveynler için bakım parasının süresi uzatılmıştır.

1 Haziran 2020 itibarıyla:

– Diğer öğrenciler için tüm derslerin öğretmenleriyle istişareler okulda gerçekleştirilebilecektir.

17 Mayıs 2020 tarihinden itibaren 13 yaşından küçük çocuklar evden yanlarında yetişkin olmadan dışarı çıkabileceklerdir.

Toplu Taşıma

18 Mayıs 2020 itibarıyla:

– Toplu taşıma araçlarındaki yolcu limiti yükseltilecektir. İlgili karar, toplu taşıma yöneticileri tarafından verilecektir. Limit halihazırda olduğu gibi yolcu sayısı koltuk sayısının yarısı veya koltuk ve ayakta yolcu sayısının yüzde 30’u olacaktır (ancak bu durumda koltukların yarısı boş kalacaktır). Örnek olarak, bir otobüsün 30 koltuğu ve 70 ayaküstü yolcu yeri varsa, diğer bir deyişle toplam 100 yolcu kapasitesi varsa, bu otobüsle 30 kişi yolculuk yapabilecektir. Ancak, bu durumda koltukların yarısının boş kalması gerekmektedir.

Dini ayin/törenler

17 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla, ibadet faaliyetleri sırasında ibadet eden kişi başına 10m2 alan bulunmalıdır. (Mevcut durumda, kişi başına 15m2 alan zorunluluğu bulunmaktaydı).

Spor

18 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla, spor tesislerinden faydalanabilecek kişi sayısının limiti yükseltilecektir.

– Stadyum, saha, kayak pisti, pist, belediye sahası, skatepark’larda azami 14 kişi + 2 antrenör,
– Açık havadaki tam boyutlu futbol sahalarında azami 22 kişi + 4 antrenör bulunabilecektir.
– Futbol sahası, tampon bölgesiyle ikiye bölünebilecektir. Tampon bölgesinin genişliği 5 metre olduğu durumda, bir parçasında aynı zamanda 16 kişi + 3 antrenör bulunabilecek. Bu durumda ikiye bölünmüş olan tam boyutlu futbol sahasında 32 kişi + 6 antrenör bulunabilecektir.

18 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla, kapalı spor tesislerinden faydalanılabilecektir. Kapalı tesislerde aynı zamanda bulunabilecek kişi sayısı tesisin büyüklüğüne bağlıdır:

– 300m2’lik ve daha küçük olan tesislerde: 12 kişi + antrenör,
– 301m2-800m2’lik tesislerde: 16 kişi + 2 antrenör,
– 801m2-1000m2’lik tesislerde: 24 kişi + 2 antrenör,
– 1000m2’den büyük olan tesislerde: 32 kişi +3 antrenör.

Bu tesislerin vestiyerleri ve tuvalet hariç lavaboları kullanılamayacaktır. Her antremandan sonra aletlerin dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Kültür

18 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla:

– Otomobillerin girebildikleri dahil, açık hava sinemaları açılabilecektir,
– Sağlık önlemlerinin alınması şartıyla, film setlerindeki çalışmalara yeniden başlanabilecektir,
– Kültür kurumlarındaki fonografik ve görsel-işitsel kayıtları yenilenebilecektir,
– Sanat akademilerinde bireysel dersler verilebilecektir,
– Prova ve çalışmalar yeniden yapılabilecektir.

Üniversiteler

25 Mayıs 2020 itibarıyla:

– Son sınıf üniversite öğrencileri için dersler yapılabilecektir,
– Uzaktan gerçekleştirilemeyen dersler yapılabilecektir.

Doktora ile laboratuvardaki veya tıbbi simülasyon merkezindeki dersler buna dahildir.

Sınır kontrolleri

Almanya, Litvanya, Çekya ve Slovakya ile iç sınır kontrolünün süresi 30 gün daha uzatılacaktır (14 Mayıs 2020 tarihinden itibaren 12 Haziran 2020 tarihine kadar). Mevcut durumda olduğu gibi sadece belirli yerlerde sınırlardan geçilebilecektir. Limanlarda ve havaalanlarında kontroller devam edecektir.

Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler Polonya İçişleri ve İdare Bakanlığı internet sitesinde yer almaktadır.

Ayrıca, mevcut tedbirlerin devamı çerçevesinde aşağıdaki hatırlatmalarda bulunulmaktadır:

– Dışardayken diğer kişilerle aranızda 2 metrelik mesafenizi koruyun,
– Dışardayken zorunlu olarak burnunuzu ve ağzınızı kapatın,
– Mümkün olduğu takdirde uzaktan çalışın,
– Mümkün olduğu takdirde evde kalın.

Özellikle restoranlar, kuaför/berber ve güzellik salonlarında olmak üzere insanların kalabalık olduğu yerlerde sıkı bir şekilde sağlık tedbirlerini uygulayın.

Tarih: 4 Mayıs 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Ülkemize Yönelik Uçuşlara ilişkin Duyuru

Koronavirüs (COVID-19) salgınının Polonya’yı Mart ayı başlarında etkilemesinin ardından, Polonya Hükümeti aldığı kararla ülkemiz dâhil birçok ülkeyle uluslararası uçuş bağlantılarını iptal etmiş ve sınırlarını kapatmıştır. Ülkemiz de benzer şekilde Polonya dâhil uluslararası yolcu uçuşlarını durdurmuş, yabancılar için ülkeye giriş yasakları getirmiştir.

Polonya Havayolları (LOT) bakımından 1 Haziran 2020; Türk Havayolları (THY) açısından ise 28 Mayıs 2020 tarihine dek uçuşlar durdurulmuştur. Bu sürelerin daha da uzatılabileceği ihtimali göz ardı edilmemelidir.

Dolayısıyla ülkemiz ile Polonya arasında herhangi bir tarifeli ve charter seferi halihazırda mevcut değildir.

Tarifeli uçuşlara ait biletlerin satın alınması arzu ediliyorsa, ülkemiz ve Polonya yetkili makamlarının önümüzdeki dönemdeki kapsamlı açıklamalarının beklenmesi yerinde olacaktır.

Saygıyla duyurulur.

Tarih: 30 Nisan 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Polonya’daki vatandaşlarımızın dikkatine,

Polonya Hükümeti, COVID-19’la mücadele bağlamında alınan tedbir ve kısıtlamalarda yumuşamaya gidilmesi ve normalleşmeye dönülmesi yolunda ikinci aşamayı, Başbakan Morawiecki’nin 29 Nisan 2020 tarihinde düzenlediği basın toplantısıyla ilan etmiştir.

Alınan kararlara göre,

– 4 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ticaret sektöründeki önemli sınırlamalar kaldırılacak olup, bu çerçevede 2000m2’den büyük alışveriş merkezleri (AVM) ve büyük marketler kişi sayısı limiti şartıyla (kişi başına en az 15m2) açılacak; bununla birlikte AVM’lerdeki spor salonları, rekreasyon alanları (örneğin çocuk parkları), sinemalar ve yemek alanları (food court) kapalı kalacaktır. Müşterilerin maske ve koruyucu eldiven takmaları ile diğerleriyle aralarına iki metrelik mesafe koymaları zorunludur.

– 4 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla – özel güvenlik tedbirlerinin uygulanması şartıyla- otel ve konaklama hizmetleri sunulabilecek; yüzme havuzları, salonlar ve spor salonları ise kapalı kalacak; otel restoranları yemekleri hazırlayıp otel misafirlerinin odalarına servis yapabilecekler, ancak restoranlarda yemek servisi yapılmayacaktır.

-Yapı marketleri hafta sonları açık olacaktır.

– Kütüphane, arşiv, müzeler açılacaktır. Bununla birlikte, Sağlık Müfettişliği ile bilistişare ilgili kurumların üst organları tarafından açılış tarihleri ilan edilecek, bahsekonu mekanların hepsi birden aynı zamanda açılmayacaktır.

– Rehabilitasyon tedavisine ihtiyaç duyan hastalar 4 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla sözkonusu tedaviden faydalanabilecek, ancak masaj salonları kapalı kalacaktır.

– Ebeveynleri çalıştığı takdirde, çocuklar kreş ve ana okuluna gidebilecektir. Bu çerçevede 6 Mayıs 2020 tarihinden itibaren yönetici kurum kararıyla kreş ve ana okulları açılabilecektir. Ancak, salgın nedeniyle yönetici kurum kreşteki veya ana okulundaki çocuk sayısını sınırlayabilecektir. Ayrıca mevzuat doğrultusunda, yerel makamlar bölgelerindeki tüm kreş ve ana okullarını kapatabilecektir. Yerel makam kararıyla kapalı olmaları veya COVID-19’dan kaynaklanan sınırlamalar nedeniyle kreş ve ana okulları çocuğa bakım sağlayamadığı takdirde, ebeveynlere ek bakım parası ödenecektir.

Bu vesileyle, sevgili vatandaşlarımızın sağlığı için halen geçerli olan tedbir ve kısıtlamalara riayet edilmesinin yerinde olacağını hatırlatır, iyi günler dileriz.

Tarih: 28 Nisan 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Ülkemize Yönelik Uçuşlara Ilişkin Duyuru

Hatırlanacağı üzere, Koronavirüs (COVID-19) salgınının Polonya’yı Mart ayı başlarında etkilemesinin ardından, Polonya Hükümeti aldığı kararla ülkemiz dâhil birçok ülkeyle uluslararası uçuş bağlantılarını iptal etmiş ve sınırlarını kapatmıştır. Ülkemiz de benzer şekilde Polonya dâhil uluslararası yolcu uçuşlarını durdurmuş, yabancılar için ülkeye giriş yasakları getirmiştir.

Polonya Havayolları (LOT) bakımından 16 Mayıs 2020; Türk Havayolları (THY) açısından ise 20 Mayıs 2020 tarihine dek uçuşlar durdurulmuştur. Bu sürelerin daha da uzatılabileceği ihtimali gözardı edilmemelidir.

Dolayısıyla şu ana kadar düzenlenen özel izinli istisnai seferler dışında, yeni bir açıklama yapılana kadar, ülkemiz ile Polonya arasında tarifeli ve charter seferleri halihazırda mevcut değildir.

Tarifeli uçuşlara ait biletlerin satın alınmasına tevessül edilmesi düşünülüyorsa, ülkemiz ve Polonya yetkili makamlarının önümüzdeki dönemdeki kapsamlı açıklamalarının beklenmesi yerinde olacaktır.

Saygıyla duyurulur.

Tarih: 27 Nisan 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Polonya’daki Vatandaşlarımızın dikkatine,

1. Yeni tip koronavirüs (COVID-19) hastalığıyla mücadele bağlamında Polonya Hükümeti yeni kararlar almıştır.

Buna göre;

– Daha önce 26 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli olacağı duyurulan uluslararası uçuş yasakları bu aşamada 9 Mayıs tarihine dek uzatılmıştır. Avrupa Birliği’nin dış sınırlarının 15 Mayıs’a dek kapalı olması çerçevesinde şu an itibariyle bu tarihe kadar pratikte uçuş olmayacaktır.

-Uluslararası demiryolu seferleri yasağı ve ülkeye yurtdışından gelenlerin iki hafta karantinaya alınması uygulaması da ikinci bir duyuruya kadar süresiz uzatılmıştır.

– Kendi başlarına eldiven giyemeyen veya sağlık ve zihinsel sorunlar nedeniyle eldiven giymeleri yasak olan şahıslar için dükkan ve hizmet noktalarında koruyucu eldiven giyme zorunluluğu kaldırılmıştır.

– Polonyalı kamu personelinin – işyerinde vatandaşlarla aralarında koruyucu kalkan bulunduğu takdirde- yüz maskeleri yerine vizör takmaları imkanı tanınmıştır.

2. Polonya Başbakanı Morawiecki 26 Nisan 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Hükümetin üst lig futbol maçları ve motorsiklet yarışlarının yeniden başlatılması ile 4 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla en fazla altı kişiye kadar açıkhava eğlence sporlarına izin verilmesi kararlarını aldığını duyurmuştur. Morawiecki devamla, yasak sonrası ilk Polonya Birinci Futbol Ligi maçının 29 Mayıs 2020 tarihinde seyircisiz oynanacağını, motorsiklet yarışlarının ise 12 Haziran 2020 tarihinde başlayacağını, Polonya’daki spor faaliyetlerinin normale dönmesi için beş aşamanın öngörüldüğünü belirtmiştir.

3. Polonya Milli Eğitim Bakanı Dariusz Piontkowski 24 Nisan 2020 tarihli açıklamasında, Hükümetin COVID-19 salgını nedeniyle ülkedeki okul, anaokulu ve kreşlerin kapalılık halinin 24 Mayıs 2020 tarihine kadar uzatılması kararını aldığını, bu süreçte ilk ve orta öğretim öğrencilerine yönelik “uzaktan eğitim” uygulamasının süreceğini kaydetmiştir. Adıgeçen devamla, ilk okul öğrencileri için final sınavlarının 16-18 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirileceğini, orta öğretim öğrencilerinin üniversite seviyesine geçmek için final mezuniyet (matura) sınavlarının 8 Haziran 2020 tarihinde başlayacağını ve Haziran ayı sonuna kadar süreceğini, mesleki yeterlilik sınavlarının 22 Haziran 2020tarihinde başlayacağını ve Ağustos ortasına kadar süreceğini duyurmuştur.

Tarih: 23 Nisan 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Polonya-türki̇ye Uçak Seferleri̇ne İli̇şki̇n Duyuru:

Bilindiği üzere, Koronavirüs (COVID-19) salgınının Polonya’yı Mart ayı başlarında etkilemesinin ardından, Polonya Hükümeti aldığı kararla ülkemiz dâhil birçok ülkeyle uluslararası uçuş bağlantılarını iptal etmiş ve sınırlarını kapatmıştır. Ülkemiz de benzer şekilde Polonya dâhil uluslararası yolcu uçuşlarını durdurmuş, yabancılar için ülkeye giriş yasakları getirmiştir. Polonya Havayolları (LOT) bakımından 26 Nisan 2020, Türk Havayolları (THY) açısından 20 Mayıs 2020 tarihine dek uçuşlar durdurulmuştur. İlaveten, Polonya’ya giriş yasağı da 3 Mayıs 2020 tarihine uzatılmıştır.

Dolayısıyla şu ana kadar düzenlenen özel izinli istisnai seferler dışında, yeni bir açıklama yapılana kadar, ülkemiz ile Polonya arasında tarifeli ve charter seferleri halihazırda mevcut değildir. LOT internet sitesinde 27 Nisan 2020 tarihinden itibaren gerçekleştirilmesi planlanan Varşova-İstanbul uçuşlarının satışa sunulmaya başlandığı görülmüştür. Ancak, bu uçuşların belirli bir süre daha gerçekleşme olasılığı oldukça zayıftır. Aksine bir gelişme olduğu takdirde, Büyükelçiliğimizce bilgilendirme yapılacaktır.

Polonya’dan ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımız için Devletimizce tahsis edilen iki THY uçuşuyla 23-24 Mart 2020 tarihlerinde toplam 437 kişi; LOT tarafından İstanbul’a Polonya vatandaşlarını taşımak için 1 Nisan günü düzenlenen istisnai sefer öncesinde de ülkemize dönmek isteyenlerden 53 kişilik bir grup, Varşova-İstanbul seferiyle ülkemize gönderilmiştir.

Özel tahsisli bir THY uçağı son olarak 17 Nisan 2020 günü 212 vatandaşımızı ülkemize götürmüştür. Bu uçuşa gitme talebini Büyükelçiliğimize bildiren ve duyurularımızı yanıtlayan vatandaşlarımız katılmıştır.

Türkiye’ye gönderilen vatandaşlarımız 14 gün zorunlu karantinaya tabi tutulmaktadır.

Bu son uçuştan sonra önümüzdeki dönem bakımından öngörülen bir istisnai uçuş bulunmamaktadır.

Uçuş öngörülmemekle birlikte, önümüzdeki dönemde oluşabilecek ihtiyaçları ve mevcut durumu ilgili makamlarımıza yansıtabilmek amacıyla, Polonya’da geçici süreyle bulunup, ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımızın T.C. Varşova Büyükelçiliği e-posta hesabına (embassy.warsaw@mfa.gov.tr) aşağıda yer alan bilgileri içerecek şekilde başvuruda bulunmaları rica edilmektedir.

Ad-soyadı:
Doğum tarihi:
T.C. kimlik numarası:
Pasaport numarası:
Telefon numarası:
e-posta adresi:

17 Nisan 2020 uçuşu ve önceki uçuşlar bağlamında listelerde yer alıp çeşitli sebeplerle seferlere katılamayanların da ülkemize dönüş niyetleri hala geçerliyse yedek olarak kaydedilmek üzere yeniden başvuru yapmaları gerekmektedir.

17 Nisan 2020 tarihinden bugüne kadar başvuru yapmış ve kendilerine listeye eklendiklerine dair e-posta gönderilmiş olan vatandaşlarımızın karışıklığa sebebiyet vermemek amacıyla yenden e-posta göndermemeleri önemle rica olunur.

Tarih: 17 Nisan 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Polonya’da yaşayan değerli vatandaşlarımızın dikkatine;

COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında Polonya Hükümeti’nin aldığı tedbirlerde esneklik sağlayıcı yeni düzenlemelere gidilmiş ve dört aşamalı bir plan açıklanmıştır.

COVID-19 Salgını Hakkında Polonya'daki Türkleri İlgilendiren Açıklamalar! (Güncel) 2

I. aşama 20 Nisan 2020 Pazartesi günü yürürlüğe girecek olup, aşağıdaki yeni düzenlemeler getirilmiştir:

– 100 m2’den küçük marketlere aynı zamanda tüm kasa sayısının 4 katı müşteri girebilecektir.
– 100m2’den büyük marketlerde kişi başına en azından 15 m2’lik alan bırakılacaktır (dolayısıyla müşteri sayısı marketin büyüklüğüne bağlıdır).
– Rekreasyon amaçlı gezme serbest olacaktır. Diğer bir deyişle, orman ve parklara girilebilecek, koşu yapmak veya bisiklet kullanmak serbest olacaktır (Ancak sadece burun ve ağzın kapatılması ile diğer insanlardan belirli bir uzaklıkta durulması şartlarıyla dışarı çıkmak mümkündür).
– Çocuk parklarının kapalı tutulmasına devam edilecektir.
– Dini törenlerde kişi başına 15 m2’lik alan bulunmalıdır (İbadet edenlerin sayısı mabet büyüklüğüne bağlıdır).
– 13 yaşından büyükler tek başlarına dışarı çıkabilecektir. (Bununla birlikte, sadece burun ve ağzın kapatılması ile diğer insanlardan belirli uzaklıkta durulması şartlarıyla dışarı çıkmak mümkündür).

Polonya Sağlık Bakanlığı, her hafta yapacağı değerlendirmeden sonra yeni aşamalara geçilip geçilmemesi hususunda karar alacaktır.

Öte yandan zaman uygulanacakları henüz belli olmayan II.- IV. aşamalarla ilgili kararlar da aşağıda sunulmuştur:

II. Aşama

– İnşaat ve yapı marketlerinin hafta sonlarında açılması
– Otel ve konaklama yerlerinin açılması
– Kütüphane, müze ve sanat galerileri gibi bazı kültür kurumlarının açılması

III. Aşama

-Gastronomi alanlarının açılması
– Kuaför ve güzellik salonlarının açılması
– Alışveriş merkezlerinin açılması
– 50 kişiye kadar spor etkinliklerine izin verilmesi
– Kreş, anaokulu ve ilkokul 1-3 sınıflarında okuyan çocuklara yönelik sınıfların yeni sistem oluşturularak çalışır hale getirilmesi

IV. Aşama

– Masaj salonlarının ve solaryumların açılması
– Spor salonlarının açılması
– Yeni korunma düzenlemeleri öngörülerek sinema ve tiyatroların açılması

Bu konuda açıklama yapılana değin II.- IV. aşamalarda yeralan alanlarla ilgili yasaklamalar geçerliliğini okuyacaktır.

COVID-19 Salgını Hakkında Polonya'daki Türkleri İlgilendiren Açıklamalar! (Güncel) 3

Değerli vatandaşlarımızın Polonya Hükümeti’nin açıklamış olduğu diğer tedbirlere ve yukarıda belirtilen yeni düzenlemelere dikkatle uymaları rica olunur.

Tarih: 16 Nisan 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Polonya’da Yaşayan Vatandaşlarımızın Di̇kkatı̇ne

Polonya Hükümeti, COVID-19 salgınıyla mücadele bağlamında 16 Nisan 2020 tarihi itibarıyla kamuya açık alanlarda maske (ya da ağzı ve burnu kapatan eşarp, şal vs.) kullanma zorunluluğu getirmiştir.

Sözkonusu önlem uyarınca, herkes sokaklarda, kamu binalarında, dükkan ve marketlerde, işyerlerinde, bir gayri menkulün ortak alanları gibi alanlarda; ağzını ve burnunu kapatmak mecburiyetindedir.

4 yaşından küçükler, gelişimsel bozukluğu bulunanlar, sağlık durumu maske kullanmaya izin vermeyenler, dini törenler sırasında din adamları, toplu taşıma sürücüleri, görevdeki askerler maske kullanmaktan muaf tutulmuşlardır.

Özel araçlarıyla ile seyahat eden herkesin de maske kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Araçta sadece bir kişinin veya aynı evde yaşayanların bulunması halinde sözkonusu önlemden muaf tutulmalarına karar verilmiştir.

Polonya Hükümeti’nin şu ana kadar aldığı önlem ve kısıtlamalara ilişkin detaylı bilgiye https://www.gov.pl/web/coronavirus/temporary-limitations bağlantısından ulaşılması mümkündür.

Vatandaşlarımızın kendi sağlık ve güvenlikleri bakımından Polonya Hükümeti tarafından açıklanan tedbir ve kısıtlamalara titizlikle riayet etmeleri gerekmektedir.

Saygıyla duyurulur.

Tarih: 16 Nisan 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Polonya-Türki̇ye Uçak Seferleri̇ne İli̇şki̇n Duyuru

Türkiye’ye dönme taleplerini Büyükelçiliğimize iletmiş bulunan vatandaşlarımızın THY’nin 17 Nisan 2020 Cuma günü Varşova Chopin havaalanından saat 19:45’de kalkması öngörülen özel tahsisli uçağıyla ülkemize gönderilmeleri öngörülmektedir.

Seyahat için bilet ücreti 1.000 PLN havaalanında bilet satış ofisinde talep edilecektir. Kredi kartı/Bankamatik kartı kullanılması istenilmektedir. Kişi başı bagaj hakkı 40 kg’dır. Fazla bagaj ücreti kilogram başına 6 Avro olarak belirlenmiştir.

Gidecek yolcular ülkemizde makamlarımızca tespit edilecek bir yerde 14 gün süreyle karantinaya tabi tutulacaktır. Bu çerçevede doldurulacak bir karantina belgesinin uçuştan önce imzalanması gerekmektedir.

Uçak şu an itibariyle dolu gözükmekle beraber, iptaller olduğundan, gitmeyi arzu eden ve bu arzularını ve aşağıda talep edilen bilgileri yarın 16 Nisan Perşembe günü saat 12:00’ye dek T.C. Varşova Büyükelçiliği e-posta hesabına (embassy.warsaw@mfa.gov.tr) iletenler yedek olarak kaydedilebilecek, teyitleri aynı gün yapılmaya çalışılacaktır.

Ad-soyadı:
Doğum tarihi:
TC numarası:
Pasaport numarası:
Telefon numarası:
e-posta adresi:

17 Nisan uçağına isimlerini kaydettirip daha sonra vazgeçenlerin, önümüzdeki haftalarda ülkemize başka uçuş düzenlenmesi imkanı bulunduğu takdirde, daha önce hiç başvurmamış olanlara öncelik verilerek, başvuru sayısına göre yedek olarak kaydettirilmeleri söz konusu olabilecektir.

Tarih: 10 Nisan 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Polonya’da Yaşayan Vatandaşlarimizin Di̇kkati̇ne

Polonya Hükümeti COVID-19 salgınıyla mücadele bağlamında 9 Nisan 2020 tarihinde bugüne dek alınan tüm önlemlerin süresini uzatmış ve yeni önlem ve kısıtlamalar getirmiştir:

-16 Nisan 2020 tarihinden itibaren, kamuya açık alanlarda maske (veya yüzü ve burnu kapatan eşarp, şal vs gibi bir malzeme) kullanılması zorunluluğu getirilmiştir.

-Kreş ve anaokulları dahil tüm okullar 26 Nisan 2020 tarihine kadar kapalı olmaya devam edecektir.

-Uçak seferleri ile uluslararası tren seferlerinin askıya alınması durumu 26 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecektir.

-Ülkenin tüm sınırları yabancılara 3 Mayıs 2020 tarihine kadar kapalı olacaktır.

-Bugüne kadar alınan tüm diğer önlemler 19 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecektir.

Söz konusu önlem ve kısıtlamalara ilişkin detaylı bilgiye https://www.gov.pl/web/coronavirus/temporary-limitations bağlantısından ulaşılması mümkündür.

Vatandaşlarımızın kendi sağlık ve güvenlikleri bakımından Polonya Hükümeti tarafından açıklanan tedbir ve kısıtlamalara titizlikle riayet etmeleri gerekmektedir.

Saygıyla duyurulur.”

Tarih: 1 Nisan 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Polonya-Türki̇ye Uçak Seferleri̇ne İli̇şki̇n Duyuru

1. Bilindiği üzere, Koronavirüs (COVID-19) salgınının Polonya’yı Mart ayı başlarında etkilemesinin ardından, Polonya Hükümeti aldığı kararla ülkemiz dâhil birçok ülkeyle uluslararası uçuş bağlantılarını iptal etmiş ve sınırlarını kapatmıştır. Ülkemiz de, benzer şekilde Polonya dâhil uluslararası yolcu uçuşlarını durdurmuş, yabancılar için ülkeye giriş yasakları getirmiştir. Polonya bakımından 11 Nisan 2020, ülkemiz açısından 17 Nisan 2020 tarihine dek uçuş yasakları uygulanmaktadır. Salgının seyrine göre, her iki ülkenin de bu yasakların süresini uzatması sözkonusu olabilecektir.

Dolayısıyla şu ana kadar düzenlenen özel izinli istisnai seferler dışında, yeni bir açıklama yapılana kadar, ülkemiz ile Polonya arasında tarifeli ve charter seferleri halihazırda mevcut değildir.

2. Özel izinli seferler bağlamında Büyükelçiliğimizin Türk Hava Yolları’yla (THY) müştereken 23-24 Mart 2020 tarihlerinde yürüttüğü operasyon çerçevesinde yapılan duyuru sonucunda, öğrencilerimiz ve kamu görevlisi bir grup vatandaşımızdan oluşan toplam 437 kişinin Polonya’dan ülkemize dönüşü sağlanmıştır.

Ayrıca, Polonya Havayolları (LOT) tarafından İstanbul’a Polonya vatandaşlarını taşımak için düzenlenen istisnai sefer kapsamında, Büyükelçiliğimize ülkemize dönmek istediğini bildiren ve kayıt yaptıran vatandaşlarımızdan 53 kişilik bir grup, Varşova-İstanbul seferiyle bugün (1 Nisan 2020) YSİ 17:01’de ülkemize müteveccihen Polonya’dan ayrılmıştır. Bu grubun da daha öncekiler gibi, 14 gün süreyle Sağlık Bakanlığımız tarafından tespit edilen bir yerde zorunlu karantinaya tabi tutulması öngörülmektedir.

3. Halen yeni bir özel izinli sefer düzenlenmesi planlanmamakla birlikte, önümüzdeki dönemde oluşabilecek ihtiyaçları ve mevcut durumu ilgili makamlarımıza yansıtabilmek amacıyla, Polonya’da geçici süreyle bulunup, ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımızın T.C. Varşova Büyükelçiliği e-posta hesabına (embassy.warsaw@mfa.gov.tr) aşağıda yeralan bilgileri içerecek şekilde başvuruda bulunmaları rica edilmektedir.

Ad-soyadı:
Doğum tarihi:
TC numarası:
Pasaport numarası:
Telefon numarası:
e-posta adresi:

Saygıyla duyurulur.

Tarih: 31 Mart 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Polonya’da Yaşayan Vatandaşlarimizin Di̇kkati̇ne:

Polonya Hükümeti’nin COVID-19 salgınıyla mücadele bağlamında 31 Mart 2020 günü duyurduğu yeni önlem ve kısıtlamalar aşağıda sunulmuştur:

“1 Nisan 2020 tarihi itibarıyla:

– 18 yaşından küçükler yalnızca bir büyüğünün refakatinde evden çıkabilecektir.

– Parklar, bulvarlar ve plajlar, yeşil alanlar, botanik bahçeleri, çocuk oyun parkları, hayvanat bahçelerine gitmek yasaklanmıştır. Belediye bisikletlerinin kullanımı sınırlanmıştır.

– Yayaların aralarına en az 2 metrelik mesafe koymaları gerekecektir. Aile ve yakınlar bu uygulama kapsamındadır. 13 yaşından küçük aile fertleri, özürlüler veya hareket engelliler ise bu mesafeye tabi değildir.

– Bir dükkânda, markette veya bakkalda kasiyer sayısının üç katı kadar müşteri eş zamanlı alışveriş yapabilecektir. Başka bir deyişle, bir kasiyere karşılık en fazla üç müşteri aynı mekânda bulunabilecektir.

– Bir posta ofisinde görevli memur sayısının iki katı kadar müşteri eş zamanlı bulunabilecektir. Başka bir deyişle, bir posta memuruna karşılık en fazla iki müşteri posta ofisinde aynı zamanda bulunabilecektir.

– Büyük yapı marketleri hafta sonları kapalı olacaktır.

– Karantinaya yönlendirilenlerle birlikte aynı yerde kalanlar kendiliğinden karantinaya gireceklerdir.

– Tüm berber/kuaför, kozmetik, dövme ve piercing hizmetleri sunan yerler kapalı olacaktır. Bu hizmetlerin salon dışında da sunulması yasaklanmıştır.

– Kamu veya özel yerlerde rehabilitasyon ve masaj hizmetlerinin sunulması yasaklanmıştır. (Sağlık durumu gerçekten rehabilitasyon gerektirenler için istisna yapılacaktır)

– Kamu daireleri uzaktan çalışacaktır.

2 Nisan 2020 tarihi itibarıyla:

– Tüm market müşterilerine tek kullanımlık eldivenle alışveriş yapmaları şartı getirilmiştir.

– Saat 10.00-12.00 arasında marketler ve hizmet alınan mekânlar yalnızca 65 yaşından büyüklere açık olacaktır. Bu yerler, bahsekonu saatlerin dışında (65 yaşından büyükler dâhil) herkes için açık olacaktır,

– Oteller ve kısa süreli konaklama hizmetleri sunan tüm konaklama tesisleri kapalı olacaktır. Yalnızca karantina için kullanılan veya sağlık personelinin kaldığı konaklama tesisleri açık tutulacaktır. Misafirlerin 2 Nisan 2020 tarihine kadar bulundukları konaklama tesislerinden ayrılmaları gerekmektedir.

– Toplu taşıma araçlarında ve özel taşıtlarda azami yolcu sayısı koltuk sayısının yarısıyla sınırlandırılacaktır.

– İşverenler çalışanlarına ek önlemler sağlamakla yükümlü kılınmışlardır. Çalışanların aralarına en az 1,5 metrelik mesafe konulacaktır. Çalışanların eldiven kullanması zorunluluğu getirilmiştir. İşverenler çalışanların dezenfektan sıvılara erişimini sağlamakla yükümlü kılınmışlardır.”

***

Polonya Hükümeti’nin, yukarıda sıralanan önlem ve kısıtlamaların sona ereceği bir tarih belirtmediğini ayrıca vatandaşlarımızın dikkatine getiririz. Bu yasakların ihlali durumunda 5 ila 30 bin PLN tutarında para cezası uygulanacağı duyurulmuştur.

Olabilecek gelişmeler hakkında bilgi sunulmaya devam edilecektir.

Vatandaşlarımızın kendi sağlık ve güvenlikleri bakımından Polonya Hükümeti tarafından açıklanan tedbir ve kısıtlamalara titizlikle riayet etmeleri gerekmektedir. Büyükelçiliğimizin internet sitesi ve sosyal medya hesabından yayımlanacak açıklamaları ve uyarıları izlemeyi lütfen sürdürünüz.”

Tarih: 22 Mart 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Polonya’daki̇ Öğrenci̇leri̇mi̇ze Duyuru

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Jean Monnet bursları, Erasmus ve AFS programları gibi yollarla veya kendi imkanlarıyla yüksek eğitim kurumlarında lisans/lisans üstü öğrenim görmek için ülkemizden Polonya’ya gelmiş ve halihazırda ülkede bulunan öğrencilerimizin, ihtiyaç duyulduğu takdirde kendileriyle temasa geçilebilmesini ve yardımcı olunabilmesini teminen, isim, telefon, T.C. Kimlik Numarası, bulunulan şehir ve öğrenim görülen okul bilgilerini mümkünse yarın (23 Mart) saat 09:00’a kadar Büyükelçiliğimizin resmi e-posta hesabına (embassy.warsaw@mfa.gov.tr) iletmeleri önemle rica olunur.

Tarih: 22 Mart 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Büyükelçilik duyurusu:

Talepleri çerçevesinde Türkiye’ye dönmeleri öngörülen öğrencilerimizi götürecek uçaklarla ilgili duyurular doğrudan öğrencilerimizin e-posta adreslerine gönderilmiştir. Öğrencilerimizin e-postalarını süratle kontrol etmeleri uygun olacaktır.

Tarih: 21 Mart 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Türkiye’ye gitmeyi arzu eden öğrencilerimize yönelik duyuru

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay tarafından yapılan açıklamanın metni aşağıda birinci maddede sunulmuştur:

“1.Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle; ülkemize yönelik uçuşları durdurulan İngiltere, İrlanda, İsviçre, Polonya, İtalya, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde geçici olarak bulunan ve ülkemize dönmek isteyen öğrencilerimizin 21 Mart 2020 Cumartesi günü yerel saatle 17:00’ye kadar bulundukları ülkelerdeki diplomatik temsilciliklerimize başvurmaları halinde, planlanan süre içinde dönüşleri gerçekleştirilecektir.

Vatandaşlarımızın yurda dönüşlerini Dışişleri, İçişleri, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarımızla koordinasyon halinde THY ile sağlayacak ve Bilim Kurulu’nun tedbirleri kapsamında 14 gün karantina altında tutacağız.”

2.Polonya’daki öğrencilerimizden ülkemize dönüş arzusunu gerek Erasmus+ Ulusal Ajansı gerek Büyükelçiliğimize beyan eden ve kendilerine iletilen formu dolduranların bir daha başvurmalarına gerek bulunmamaktadır.

Böyle bir başvuruyu yapmamış olup, yine de dönmeyi arzu eden sadece öğrenci statüsünde olanların bu taleplerini yarın sabah 10:00’a dek Büyükelçiliğimizin embassy.warsaw@mfa.gov.tr adresine “gitmek istiyorum” kaydıyla bildirmesi beklenmektedir. Bu başvuruyu yapanlara kimlik ve sair bilgilerini doldurması için bir Excel tablo gönderilecek ve bu tablonun eksiksiz olarak yine yarın 21 Mart en geç saat 17:00’e kadar Büyükelçiliğimize ulaştırılmış olması beklenecektir.

Daha önce kayıt yaptırmış olanların karışıklığa yol açmamak üzere, kesinlikle yeniden başvurmamaları gerekir.

Uçuş ücretli olacaktır. Belirlendiğinde duyurulacaktır.

Bu operasyon sadece öğrenci statüsünde olanları kapsamaktadır.

Tarih: 16 Mart 2020
Kaynak: Türkiye Ulusal Ajansı

Polonya’da Bulunan Erasmus+ Yararlanıcılarımızın Di̇kkati̇ne:

COVID-19 Salgını Hakkında Polonya'daki Türkleri İlgilendiren Açıklamalar! (Güncel) 4

Sistemlerimizde kayıtlı e-posta Adresleri̇ni̇ze gönderilen mesajı ivedi kontrol ederek, e-posta içinde bağlantısı iletilen formları acilen doldurmanız gerekmektedir. E-postalarına erişemeyenler polonya@ua.gov.tr ‘ye bilgi verebilir.”

Tarih: 16 Mart 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Polonya’dan uçuşlarla ilgili açıklama-3:

“Bilindiği gibi Polonya’da 14 Mart 2020 geceyarısından itibaren tüm uluslararası uçuşlar Polonya makamları tarafından durdurulmuştur. Bu, ülkemiz makamlarının tedbir amaçlı olarak bazı ülkelerle uçuşların durdurulması kararından farklı olup, Polonya’nın tasarrufudur.

Bu nedenle Polonya’ya herhangi bir uçuş Polonya’nın izni olmadan gerçekleştirilemez.

Bu amaçla yapılan girişimler sonucunda 15 ve 16 Mart tarihlerinde Varşova’dan İstanbul ‘a iki Türk Hava Yolları seferi gerçekleştirilmiştir.

Türk Hava Yollarından alınan son bilgiye göre 29 Mart tarihine dek Polonya’dan uçuş yapılmayacaktır.

Konuyla ilgili hususlar için THY sitelerinin izlenmesi yerinde olacaktır. Alınacak bilgiler Büyükelçiliğimizce de duyurulacaktır.”

Koronavirüs salgını ışığında, gerek sağlık tedbirleri kapsamında gerek azalan talep de gözönüne alınarak, Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesine randevuyla şahsi başvuru gün ve saatlerinde aşağıda belirtilen düzenlemeler yapılmıştır:

Randevular Pazartesi ve Çarşamba günleri 09:00 – 12:30 ve 14:00 – 15.30; Cuma günü de 09:00 – 12:00 saatlerine verilecek şekilde düzenlenecektir.

Bu duyurudan önce alınmış randevular bakımından bir değişiklik yapılmayacaktır. Vatandaşlarımız kendilerine verilen randevu saatlerinde Büyükelçiliğimize gelebileceklerdir.

Büyükelçiliğimizden konsolosluk konularında bilgi almak üzere +48 22 854 61 11 numaralı telefonumuzun her gün 14:00-17:00 saatleri arasında aranması mümkündür. Sözkonusu telefon numarası çok yoğun bir şekilde arandığından hatlar meşgul olabilmekte ve tüm çağrılara yanıt verilmesi mümkün olmamaktadır. Böyle bir durumla karşılaşan vatandaşlarımızın sorularını Büyükelçiliğimizin embassy.warsaw@mfa.gov.tr e-posta adresine iletmeleri halinde kendilerine mutlaka ve süratle yanıt verilmektedir.

Tarih: 15 Mart 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Polonya’dan uçuşlarla ilgili açıklama-2:

Bilindiği gibi Polonya’da 14 Mart 2020 geceyarısından itibaren tüm uluslararası uçuşlar Polonya makamları tarafından durdurulmuştur. Bu, ülkemiz makamlarının tedbir amaçlı olarak bazı ülkelerle uçuşların durdurulması kararından farklı olup, Polonya’nın tasarrufudur.

Bu nedenle Polonya’ya herhangi bir uçuş Polonya’nın izni olmadan gerçekleştirilemez.

Bu amaçla yapılan girişimler sonucunda bu akşam (15 Mart) Varşova’dan İstanbul ‘a Türk Hava Yolları seferi gerçekleştirilebilecektir. Uçak Türkiye’den boş gelecek, uçağa sadece THY biletli T.C. vatandaşları alınabilecektir.

Keza yarın sabah da (16 Mart) 09:20’de TK 1266 sefer sayılı THY uçağı, biletli vatandaşlarımızı ve Türkiye ikameti bulunan doğrudan aile fertlerini Istanbul’a götürecektir.

Ülkemize başka sefer olup olmayacağı, olacaksa zamanı ve koşulları ilgili hususlar için THY sitelerinin izlenmesi yerinde olacaktır. Alınacak bilgiler Büyükelçiliğimizce de duyurulacaktır.

Tarih: 15 Mart 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Polonya’dan uçuşlarla ilgili açıklama:

Bilindiği gibi Polonya’da 14 Mart 2020 geceyarısından itibaren tüm uluslararası uçuşlar Polonya makamları tarafından durdurulmuştur. Bu, ülkemiz makamlarının tedbir amaçlı olarak bazı ülkelerle uçuşların durdurulması kararından farklı olup, Polonya’nın tasarrufudur. Bu nedenle Polonya’ya herhangi bir uçuş Polonya’nın izni olmadan gerçekleştirilemez. Bu amaçla yapılan girişimler sonucunda bu akşam (15 Mart) Varşova’dan İstanbul ‘a Türk Hava Yolları seferi gerçekleştirilebilecektir. Uçak Türkiye’den boş gelecek, uçağa sadece THY biletli T.C. vatandaşları alınabilecektir.

Ülkemize başka sefer olup olmayacağı, olacaksa zamanı ve koşulları ilgili hususlar için THY sitelerinin izlenmesi yerinde olacaktır. Alınacak bilgiler Büyükelçiliğimizce de duyurulacaktır.

Tarih: 14 Mart 2020
Kaynak: Polonya Hükümeti

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki tarafından 13 Mart 2020 akşamı düzenlenen basın toplantısında koronavirüs salgını bağlamında şu kararlar açıklanmıştır:

1. 14 Mart Cumartesi gece yarısı itibariyle tüm uluslararası uçuşlar ve uluslararası tren yolculukları 10 gün süreyle askıya alınmaktadır. Bu süre 20 gün ve gerekirse 30 gün daha uzatılabilecektir. (Öte yandan karayolundan araç, otobüs geçişleri devam edecektir. Hangi sınır kapılarının bu amaçla kullanılabileceği ayrıca duyurulacaktır).

2. AB ülkeleri ile olan tüm sınırlarda 10 gün süreyle yeniden kontrollü geçişler başlatılmaktadır. Bu sürenin yeniden uzatılması mümkündür.

COVID-19 Salgını Hakkında Polonya'daki Türkleri İlgilendiren Açıklamalar! (Güncel) 5

3. Polonya’ya dönen Polonya vatandaşları ve Polonya’da oturum kartına sahip yerleşik ve legal olarak çalışan yabancı ülke vatandaşları 14 günlük ev karantinasına tabi olacaklardır. Girişte nerede karantinanın nerede uygulanacağına dair belge imzalanacaktır.

4. Bunun dışındaki yabancı ülke vatandaşları Polonya’ya giriş yapamayacaklardır.

5. Market, eczane, temizlik malzemesi satan dükkanlar, benzin istasyonları, bankalar hariç; AVM’ler, tüm restoran, bar, kafe, klüp tarzı mekanlar kapalı olacaktır. Restoran ve kafeler sadece paket servisi hizmeti verebileceklerdir.

6. 50 kişiden fazla katılımcısı olan tüm toplantı, miting, gösteri vb etkinlikler yasaklanmıştır.

Polonya’dan dışarıya ve ülke dışından Polonya’ya uçuşları ve tren seferleri iptal olunan vatandaşlarımızın ilgili havayolu ve demiryolu kuruluşlarıyla temasa geçmeleri yerinde olacaktır.

Tarih: 13 Mart 2020
Kaynak: Türkiye Ulusal Ajansı

Değerli Erasmus+ Yararlanıcıları,
Değerli Erasmus+ Koordinatörleri,

Ülkemizde Kovid-19 virüsü ile mücadele kapsamasında alınan önlemler doğrultusunda, Erasmus+ Programından yararlanan vatandaşlarımızdan gelen sorular üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

1-Erasmus+ Programı çerçevesinde ülkemizden diğer ülkelere gidecek tüm vatandaşlarımızın, gidişlerini 13 Mart 2020 tarihinden itibaren ikinci bir duyuruya kadar erteleme zorunluluğu doğmuştur. Bu durumdaki vatandaşlarımızın Türkiye Ulasal Ajansı ve Türkiye’deki kurumlarından bilgi almaları ve gidecekleri ülkelerdeki kurumları bilgilendirmeleri yerinde olacaktır.

2-Erasmus+ Programı kapsamında yurtdışında bulunan vatandaşlarımızın, ilgili makamlarımızca dün ve bugün alınan önlemler ve yapılan çağrılar çerçevesinde, bulundukları ülkelerde kalmaları, alınan yerel sağlık önlemlerine ve yerel makamların kararlarına uymaları ve bulundukları ülkelerdeki Türkiye Büyükelçilik ve Başkonsolosluklarının yönlendirmelerini düzenli olarak izlemeleri yerinde olacaktır.

Bulundukları ülkelerden ülkemize dönmek isteyenlerin, böyle bir kararı Erasmus sözleşmelerinden kaynaklanan taahhütleri üstlenmeleri koşuluyla ve bulundukları ülkelerdeki kurumları ve ülkemizde bağlı oldukları kurumları ile istişare ederek vermeleri tamamen kendi sorumlulukları olacaktır. Ancak vatandaşlarımızın ikinci bir duyuruya kadar bulundukları ülkelerde kalmalarının ilgili makamlarımızca tavsiye edildiği önemle dikkate alınmalıdır.

Tüm Erasmus+ Programı yararlanıcılarına ve koordinatörleri ile ilgili vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.” Türkiye’deki kurumlarından bilgi almaları ve gidecekleri ülkelerdeki kurumları bilgilendirmeleri yerinde olacaktır.

2-Erasmus+ Programı kapsamında yurtdışında bulunan vatandaşlarımızın, ilgili makamlarımızca dün ve bugün alınan önlemler ve yapılan çağrılar çerçevesinde, bulundukları ülkelerde kalmaları, alınan yerel sağlık önlemlerine ve yerel makamların kararlarına uymaları ve bulundukları ülkelerdeki Türkiye Büyükelçilik ve Başkonsolosluklarının yönlendirmelerini düzenli olarak izlemeleri yerinde olacaktır.

COVID-19 Salgını Hakkında Polonya'daki Türkleri İlgilendiren Açıklamalar! (Güncel) 6

Bulundukları ülkelerden ülkemize dönmek isteyenlerin, böyle bir kararı Erasmus sözleşmelerinden kaynaklanan taahhütleri üstlenmeleri koşuluyla ve bulundukları ülkelerdeki kurumları ve ülkemizde bağlı oldukları kurumları ile istişare ederek vermeleri tamamen kendi sorumlulukları olacaktır. Ancak vatandaşlarımızın ikinci bir duyuruya kadar bulundukları ülkelerde kalmalarının ilgili makamlarımızca tavsiye edildiği önemle dikkate alınmalıdır.

Tüm Erasmus+ Programı yararlanıcılarına ve koordinatörleri ile ilgili vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

Tarih: 13 Mart 2020
Kaynak: T.C. Varşova Büyükelçiliği

Koronavirüs şüphesi durumunda vatandaşlarımızdan beklenen hareket tarzı ve acil çağrı numaraları hakkında duyuru!

Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından 7/24 esasında hizmet vermek üzere Koronavirüs çağrı hattı oluşturulmuştur.

Polonya Sağlık Teftiş Kurulu hastalık taşıma riskine sahip olabilecek kişileri 3 kategoride ele almaktadır:

– Son 14 gün içinde Koronavirüsün yoğun olarak görüldüğü bir yerde bulunmuş olanlar veya Koronavirüs taşıyan kişilerle irtibata geçmiş olanlar,
– Yüksek ateş,
– Öksürük,
– Nefes Darlığı,
– Boğulma hissi yaşayanlar

COVID-19 Salgını Hakkında Polonya'daki Türkleri İlgilendiren Açıklamalar! (Güncel) 7

Bu belirtilerin bulunduğu vatandaşlarımızın hastane, sağlık ocağı, acil servis birimlerine gitmemeleri; eğer gitmek zorunda kalınırsa ve bulundukları şehirde mevcut ise sadece bulaşıcı hastalıklar hastanesine gitmeleri gerekmektedir.

Kendilerinde yukarıdaki belirtilerin olduğundan şüphelenen vatandaşlarımızın öncelikle 112 acil servis hattını veya aşağıdaki resimde görülen çağrı merkezini 800 190 590 numaralı telefondan arayarak başvuruda bulunmaları önerilmektedir. Bu yola gidilmesi ve çağrı merkezinin gerekli görmesi halinde, vatandaşlarımızın adreslerine bir sağlık ekibinin gönderilmesinin ve sağlık kontrollarının bulundukları yerde yapılmasının mümkün olduğu öğrenilmiştir.

Konu hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:

https://www.nfz.gov.pl/…/abc-postepowania-przy-podejrzeniu-…

Bu çerçevede, vatandaşlarımızın olabildiğince yerel makamların duyuru ve uyarılarını dikkate almaları, virüsün bulaşma riskini azaltmak için, salgın kontrol altına alınıncaya kadar, seyahat etmekten kaçınmaları ve Büyükelçiliğimizce yapılacak olan duyuruları takip etmeleri büyük önem arzetmektedir.

COVID-19 Salgını Hakkında Polonya'daki Türkleri İlgilendiren Açıklamalar! (Güncel) 8