• Yurtdışından alınacak mal için öncelikle alışveriş yaptığınız mağazada Tax Free anlaşması olması gerekir.
  • Malı satın alma aşamasında Tax Free istediğimizi belirtiyoruz; bunun için pasaportunuzun yanınızda olması gerek.
  • Tax Free ile para almak iki aşamada gerçekleşiyor; öncelikle Custom’s Office denilen, her havaalanında bulunan büronun elemanlarının Tax Free belgenizi ve gerekirse aldığınız malı kontrol edip “Bu mal buradan alınmıştır, onaylıdır.” anlamına gelen pulu, daha önceden aldığımız Tax Free belgesine basması gerekiyor.  İkinci aşamada ise pulu basılmış Tax Free belgesini Tax Free ofisine götürüp paranızı alabilirsiniz.
  • Direk uçuşlar için, havaalanında güvenliği geçtikten sonra Tax Free ofisini bulup belgeleri veriyoruz ve paramızı alıyoruz.
  • Aktarmalı uçuşlar için, örneğin uçuşunuz Katowice’den ve aktarma Frankfurt’ tan ise öncelikle Katowice havaalanında güvenliği geçtikten sonra pul istiyoruz (Katowice havaalanında tax Free ofisi yok, sadece pul alabilirsiniz.) Pulunuzu aldıktan sonra Frankfurt’ ta uçuş kapısında Tax Free ofisini buluyoruz ve belgelerimizi gösterip paramızı alıyoruz
  • Pul basma esnasında Tax Free belgesi, pasaport ve örneğin telefon aldıysanız telefonunu kullanılmamış gibi göstermeniz gerekmekte. Dolayısıyla aldığınız eşyanın kutusunu, belgelerini vs. atmayın!
  • Ne kadar tax free alacağınızı hesaplamak için Global Blue‘nun Refund Calculator’ını (İade Hesaplayıcısı) kullanabilirsiniz.
    Link : http://www.global-blue.com/customer-services/tax-free-shopping/refund-calculator/

Sıkça sorulan soru: Polonya’da Erasmus yapıyorum. Almanya’ya gideceğim oradan telefon vs. alsam Polonya’ya geçtiğimde Tax Free alabilir miyim?
Cevap: Alamazsınız çünkü tekrar dönüş yapacağınız ülke Polonya.  Dönüş yapacağınız ülke AB sınırları dışında bir ülke olmalı. Ancak Türkiye’ye dönüşünüzü Almanya üzerinden yaparsanız Almanya’daki Tax Free olan havaalanlarının birinden Tax Free işlemi yapabilirsiniz.

Polonya’da tax free alabileceğiniz havaalanları:
Biala Podlaska
Bialystok
Braniewo
Elblag
Dolhobyczow
Gdansk Airport
Gdansk Downtown
Hrebenne
Kuźnica Białostocka
Katowice Airport
Krakow Airport
Krakow Downtown
Lodz Downtown
Lublin
Poznan Airport
Przemysl
Piaseczno
Slawatycze
Swidnik Lublin Airport
Terespol
Warsaw Downtown
Warsaw Chopin Airport
Warsaw Modlin Airport
Wroclaw Downtown
Wroclaw Airport
Zosin

Detaylı bilgi için : http://www.global-blue.com

Tax Free hakkında eklemeyi unuttuğumuz herhangi bir şey varsa lütfen yazıya yorum olarak belirtiniz.